Fit&Sund støtter udsatte børn og unge

Af: Fit&Sund Fitness

En imponerende tur på over 1.200 km er tilbagelagt. Fra Horsens til Paris cyklede Team Fit&Sund Cycling til fordel for sårbare børn og unge i lokalområdet. Nu er overskuddet gjort op og donationerne klar til at blive fordelt.

 

Ikke bare en flok cykelentusiater

Team Fit&Sund Cycling er ikke blot en hold cykelentusiaster. De består af 50 engagerede ryttere med et tydeligt hovedformål - at generere overskud til velgørende formål.

Og i år, med det største antal ryttere nogensinde, har de endnu engang bevist deres evne til at gøre en betydelig forskel. Udover at bidrage til den gode sags tjeneste, bidrager Team Fit&Sund Cycling eventet også med positive sideeffekter, såsom varige relationer og en stærk fællesskabsfølelse med fysisk aktivitet som ramme.

 

Historen bag Team Fit&Sund Cycling

Historien om Team Fit&Sund Cycling strækker sig tilbage til de første ture i Horsens under navnet Team vestjyskBANK. Gennem årene har navnet ændret sig, men formålet er forblevet det samme: at cykle for en god sag. I løbet af de første otte år har holdet samlet over 1,1 mio. kr. ind til børn og unge i Horsens.

Børn skal være trygge, i trivsel, sunde og raske. Desværre er det bare ikke altid sådan, virkeligheden ser ud. Det er netop derfor, at Fit&Sund har valgt Børneafdelingen på Skejby som modtager, da mange kan relatere til den dybe følelse af, at intet barn bør opleve alvorlig sygdom. Ydermere doneres der også til udvalgte, lokale institutioner og bosteder i Horsens og Hedensted, som tager sig af børn og unge med særlige udfordringer.

 

”Vi er bevidste om, at donationerne ikke kan redde verdenen. Men med den erkendelse er det essentielt for os, at vores donation gør en reel forskel og rækker så langt som muligt. Derfor har vi tæt dialog med modtagerne for at forstå præcis, hvad de har brug for, så vores bidrag kan hjælpe mest muligt.” siger holdchef og ejer af Fit&Sund Horsens, Anders Steffensen.

I uge 43 var et lille antal af 2023-rytterne fx. på Børneafdelingen på Skejby sygehus for at overlevere en del af overskuddet fra turen 2023. På fotoet ses det, hvordan oversygeplejeske Susanne tager imod donationerne.

 

 

Team Fit&Sund Cycling 2024 er allerede i gang

Imens donationerne fra 2023-turen er blevet uddelt, kan Team Fit&Sund Cycling's 2024-hold netop få en smagsprøve på, hvad deres snarlige indsats vil gå til.
Forberedelserne til 2024-turen er allerede begyndt i november 2023. Cykelholdet er fastsat og indendørstræningen er begyndt. 

Vi er stolte af at sponsorere Fit&Sund Cycling-holdet. Vil du følge med i donationens forløb eller rejsen mod Paris i 2024? Så besøg Fit&Sund Cyclings Facebook-side her.

 

Horsens, d. 04-12-23

Tilbage til oversigt